Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

III Wrocławska Edukacyjna Konferencja Matematyczna

Listopad 21 | 9:30 am - 1:30 pm UTC+0

Departament Edukacji Urzędu Miejskiego wraz Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego oraz Zespołem Szkół nr 3 we Wrocławiu organizują III Wrocławską Edukacyjną Konferencję Matematyczną pod hasłem „Matematyka jest wszędzie”. Konferencja odbędzie się 21 listopada 2019  w Młodzieżowym Centrum Sportu Wrocław przy al. I. J. Paderewskiego 35, we Wrocławiu.

Celem konferencji jest podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie nauczania matematyki oraz kształtowanie świadomości edukacyjnej w zakresie nauczania integralnego nauczycieli wszystkich specjalności.

Program konferencji składa się z dwóch części.

I część 09:30-11:00 – 2 wykłady. Zaproszeni goście:

  • prof. dr hab. Zbigniew Marciniak – Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki

„Dlaczego uczymy w szkole matematyki?”

  • prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska – Akademia Pedagogiki Specjalnej

„O kryzysie w edukacji matematycznej dzieci i sposobach zmiany na lepsze”

II część 11:45-13:15 – 4 warsztaty. Zaproszeni goście:

  • Łukasz Srokowski –„Jak zbudować zaangażowanie uczniów do nauki matematyki”

Socjolog, trener, edukator. Specjalizuje się w innowacyjnych metodach edukacyjnych oraz tematyce wzmacniania skuteczności edukacji.

  • Tomasz Szwed – „Informacja zwrotna i jej zastosowanie w praktyce podczas nauczania matematyki”

Zajęcia będą poświęcone jednemu z najbardziej efektywnych czynników wpływu edukacyjnego na ucznia. Zaprezentuję mechanizmy udzielania informacji zwrotnej. Przykłady zbuduję z praktyki nauczyciela matematyki.

Nauczyciel matematyki w liceum sportowym w Raciborzu, współautor publikacji dla uczniów i nauczycieli, redaktor matematyki w OE Krzysztof Pazdro, członek Zarządu Głównego SNM.

  • Renata Idzik – „Matematyka w ruchu”

Podczas warsztatów będziemy uczyć się matematyki angażując nie tylko głowę, ale całe ciało, ponieważ dzieci najlepiej  uczą się całym ciałem. A więc na warsztatach  będziemy dotykać, układać, przekładać, biegać, skakać, jednym słowem DZIAŁAĆ! A to wszystko w formie zabawy.  Warsztat będzie inspiracją do samodzielnego konstruowania zabaw i ćwiczeń rozwijających umiejętności matematyczne, kodowanie i programowanie offline. Warsztat prowadzony jest metodami aktywnymi. Uczestnicy proszeni są o wygodny ubiór.

Wieloletni nauczyciel przedszkola, szkoleniowiec. Motto, którym kieruje się w pracy: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” Zafascynowana wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w edukacji, a także wprowadzaniem innowacyjnych metod nauczania matematyki, programowania i kodowania.

  • Alicja Krawczyńska (ActionTrack) – „Mobilne Questy Matematyczne – fińskie sposoby na naukę matematyki w ruchu”

Dzisiejsi nastolatkowie kochają gry a świat postrzegają poprzez ekran smartfona. Są uzależnieni od natychmiastowej informacji zwrotnej (feedback) i pełnej interakcji z rzeczywistością. Nie chcą czekać i nie bez przyczyny są nazywani pokoleniem instant. W ich przypadku ważny jest edutainment czyli nauka przez zabawę. A gry to zabawa. Popularność gier opartych o lokalizację gracza typu, PokemonGo dostrzeżono już wiele lat temu w Finlandii. Powstała tam specjalna platforma dla nauczycieli, służąca to tworzenia mobilnych gier i questów, które ucząc danego przedmiotu wymuszają dodatkowo ruch fizyczny. Na spotkaniu pokażemy jak tworzyć proste gry matematyczne z wykorzystaniem fińskiej technologii ActionTrack. Aby uczestniczyć w warsztacie, należy wcześniej ściągnąć aplikację ActionTrack.

Alicja Krawczyńska – doświadczony edukator, marketing i projekt manager. Obecnie wraz z fińskim Team Action Zone, pracuje nad sposobami łączenia nowych technologii z segmentem edukacji dzieci i dorosłych, szczególnie w zakresie gamifikowania treści edukacyjnych w formie gier opartych o lokalizację gracza.

Uczestnicy konferencji to dyrektorzy oraz nauczyciele wszystkich poziomów wrocławskich placówek edukacyjnych nauczający różnych przedmiotów – nie tylko matematyki. Ponieważ liczba miejsc jest limitowana z jednej placówki może być tylko ograniczona liczba osób: przedszkola – dyrektor i 1 nauczyciel, SP – dyrektor i 1 nauczyciel klas I-III oraz 1 nauczyciel klas IV-VIII , szkoły ponadpodstawowe – dyrektor i 1 nauczyciel. 

Zapisy na konferencję w formularzu – link poniżej.

Zapisy na wykłady pod linkiem:

https://wcrs.wroclaw.pl/konferencjamatematyczna_wyklady_mcs.

Zapisy na warsztaty pod linkiem:

https://wcrs.wroclaw.pl/konferencjamatematyczna_warsztaty_mcs.

Wydarzenia towarzyszące

III Wrocławska Edukacyjna Konferencja Matematyczna rozpoczyna cykl działań skupiających się w roku szkolnym 2019/2020 na nauczaniu matematyki. Będą to lekcje otwarte dla nauczycieli prowadzone przez mentorów Akademii Talentów i Uzdolnień i wprowadzające pojęcia matematyczne na geografii, historii, j. ang., muzyce; gry miejskie „Wokół 17 południka” dla uczniów wrocławskich szkół; Forum dyskusyjne młodzieży Wrocławia – połączenie matematyki i przedsiębiorczości. Informacje o wszystkich działaniach pojawią się w specjalnej zakładce „matematycznej” na stronie www.wke.wroclaw.pl. Przy zapisach decyduje kolejność zgłoszeń.

Lekcje otwarte dla nauczycieli

Poniżej załączniki z informacjami na temat lekcji otwartych dla nauczycieli prowadzonych przez mentorów Akademii Talentów i Uzdolnień i wprowadzające pojęcia matematyczne na geografii, historii, języku angielskim, języku polskim, muzyce. Przy zapisach decyduje kolejność zgłoszeń.

Lekcje otwarte organizowane w Przedszkolu nr 119 we Wrocławiu –  zapisy pod linkiem: 

https://wcrs.wroclaw.pl/konferencjamatematyczna_lekcje_otwarte

Lekcje otwarte organizowane w Szkole Podstawowej nr 16 we Wrocławiu – zapisy pod linkiem: sp16.zsp16@gmail.com.

informacje-o-lekcjach-otwartych-w-sp-nr-16-we-wroclawiu

Lekcje otwarte organizowane w Szkole Podstawowej nr 77 i Liceum Ogólnokształcące nr IV we Wrocławiu –  zapisy pod linkiem:  https://wcrs.wroclaw.pl/konferencjamatematyczna_lekcje_otwarte.

informacje-o-lekcjach-otwartych-w-sp-nr-77-i-lo-iv-we-wroclawiu

Wykład dla uczniów szkół ponadpodstawowych 

Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych na interesujący interaktywny wykład organizowany przez Uniwersytet SWPS pt. „… 3, 2, 1 szukam! O poszukiwaniu liczb i cyfr”

Skąd się wzięły liczby, skąd się wzięły cyfry? Czy cyfry się projektuje? Kto projektuje cyfry? Czy cyfra musi pasować do litery? Jak projektanci graficzni traktują cyfry i czy można na nowo odkryć twierdzenie Pitagorasa ? Odpowiedzi na te i inne pytania, a także garstkę cyfrowych ciekawostek i zagadek znajdziecie na Uniwersytecie SWPS.

Wykład poprowadzi mgr KATARZYNA SOWA.

Grafik, aktywny zawodowo projektant kreatywny. Magister historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi warsztaty dla studentów Grafiki Uniwersytetu SWPS i studentów Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego z zakresu historii typografii, reguł składu tekstu, projektowania wielostronicowych publikacji, projektowania książki i krojów pism. Interesuje się typografią i jej korelacją z przekazem wizualnym i jego odbiorem. Fascynują ją dokonania Polskiej Awangardy, Modernizmu Międzywojennego, Szwajcarskiej Szkoły Projektowania i eksperymenty Postmodernistów.

https://wcrs.wroclaw.pl/konferencjamatematyczna_wyklad_swps.

 

Szczegóły

Data:
Listopad 21
Czas:
9:30 am - 1:30 pm
Wydarzenie Categories:
,
Szybki kontakt

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, sugestie, zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy najszybciej jak będzie to możliwe

Not readable? Change text. captcha txt