Gry planszowe czas dla rodziny
GRY PLANSZOWE – dlaczego warto?…
„Nie tylko oddzieliliśmy od siebie synonimy zabawa i nauka, ale też umieściliśmy je na przeciwstawnych krańcach skali pokazującej wagę obu tych zajęć. Nauka na jednym końcu, zabawa na drugim – zdegradowana do zajęcia w wolnym czasie.” napisał Andre Stern autor bardzo wartościowej książki pt Zabawa. Nie sposób się z nim nie zgodzić. Po sloganie z mojego dzieciństwa, „Szkoła uczy, bawi, wychowuje”- pozostało nostalgiczne wspomnienie.
Aktualnie, od blisko miesiąca jesteśmy jednak odcięci od szkoły, i chociaż zdalne nauczacie w wielu domach wprowadza niemały chaos i stres, tym bardziej warto zadbać o to aby czas spędzony z Rodziną był czasem radości i relaksu. Nic też nie stoi na przeszkodzie aby nauka i zabawa spotkały się w tym miejscu, gdzie przebywają wszyscy domownicy. Może się to wydarzyć jeśli na formę aktywności wybiorą gry planszowe.
Piękno nowoczesnych gier planszowych polega na tym, że pod każdym względem jest wśród nich niesamowita różnorodność, a kto kojarzy planszówki jedynie z nudnym chińczykiem lub rozgrywanym przez kilka godzin eurobiznesem – ten ma dużo do nadrobienia.
Warto także pamiętać, że planszówki przyczyniają się do nabywania przeróżnych umiejętności i rozwijają kompetencje kluczowe, o których tak wiele mówi się obecnie w szkole, a pożądane są także na rynku pracy.
Aleksandra Kubala-Kulpińska autorka artykułu Wpływ gier planszowych na rozwój wskazuje najważniejsze walory gier oraz funkcje mające wpływ na proces uczenia się, i wszechstronny rozwój dziecka. Wśród najważniejszych wymienia:
„Sposób myślenia – stymuluje rozwój w zakresie takich umiejętności jak: analiza i synteza, przedsiębiorczość, asertywność, negocjacje, liczenie, poszukiwanie właściwych rozwiązań, logiczne myślenie, czytanie ze zrozumieniem.
Procesy poznawcze – dotyczące głównie nauki szkolnej, która w tym przypadku została wzbogacona o aspekt zabawy. Gry powodują, że dziecko rozwija się zarówno w sferze fizycznej, doskonaląc sprawność motoryki małej i dużej, jak i umysłowej ucząc się czytać, liczyć, zapamiętywać, kojarzyć fakty itp.
Wyobraźnię – gry planszowe wprowadzają graczy w świat fantazji poprzez dwie płaszczyzny. Pierwsza z nich to estetyka i wygląd zewnętrzny gier. Współczesne gry zawierają wiele bajkowych elementów, kolorowych postaci, nieraz wzbogacone są o dodatkowe przedmioty mające na celu wprowadzenie małego odbiorcy w niepowtarzalny nastrój. Drugim elementem jest fabuła lub opis miejsca wydarzeń, tutaj również twórcy gier dokładają wszelkich starań, aby gracz poczuł się częścią wyimaginowanej rzeczywistości.
Współdziałanie i współzawodnictwo – gry służą rozwojowi umiejętności społecznych. Dzieci, grając, muszą zaakceptować określone zasady i porządek, uczą się cierpliwości, jako gracze wzajemnie sobie pomagają. Gry są nieocenionym sposobem kształtowania charakteru, uczą dzieci nie tylko tego, jak radzić sobie z sukcesem, ale i z porażką, ponadto wdrażają dzieci do zdrowej rywalizacji i wpajają uczciwość.”
Źródło: Aleksandra Kubala-Kulpińska „Wpływ gier planszowych na rozwój” w Życie Szkoły – Zajrzyj do artykułu
Dzięki wspólnej grze, możemy także (my-rodzice lub my-nauczyciele) lepiej poznać dziecko w tym: jego mocne i słabe strony. Jeśli gramy w większym gronie trafnie wybrana gra stwarza możliwość szczególnej integracji i poznania współgraczy znacznie głębiej niż podczas codziennych, rutynowych sytuacji. Część gier pozwala nawet bliskim sobie osobom (rodzinie, przyjaciołom) poznać się z innej strony lub w znacznie szerszych kontekstach, niż to możliwe na co dzień.
Wielu Rodziców ucieszy także informacja, że istnieją gry, w które dziecko może grać samo, lub przy niewielkim wsparciu dorosłego.
Zamieszczone poniżej rekomendacje zawierają: informację, które umiejętności kształtowane w danej grze oraz linki, które przenoszą do recenzji z opisem gry w formie opisowej lub nagrania. Rekomendacje dotyczące wieku graczy, należy traktować bardzo umownie. Wydawcy często nie doceniają dojrzałości i intelektu dzieci, które świetnie sobie radzą w grach dedykowanych starszym graczom.
zestawienie opracowała:
Agnieszka Ratajczak-Mucharska ekspert Akademii Talentów i Uzdolnień